NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Referencje w procesie rekrutacyjnym. Kiedy o nich wspomnieć?

Referencje w procesie rekrutacyjnym. Kiedy o nich wspomnieć?

Intensywnie poszukujesz zatrudnienia? Jeżeli posiadasz referencje, to znalezienie posady może być znacznie łatwiejsze. Jeżeli takich nie masz, to czas o nie wystąpić do byłych pracodawców i podpiąć do CV.

Wyobraź sobie, że jesteś pracodawcą. Przed tobą siedzi dwóch kandydatów, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie o pracę. Każdy jest wykształcony, ma doświadczenie zawodowe, zna jeden język obcy w stopniu komunikatywnym. Jednak tylko jeden z nich posiada referencje od poprzednich pracodawców, w których stwierdzają oni, że aplikujący jest osobą pracowitą i odpowiedzialną. Którego kandydata zdecydujesz się przyjąć do zakładu pracy?

Siła referencji jest znana nie od wczoraj. Dobre referencje mogą pomóc w znalezieniu zatrudnienia i dlatego też powinieneś zawsze prosić o nie pracodawcę, z którym kończysz współpracę. Co jednak w sytuacji, gdy nie masz referencji i szukasz zatrudnienia?


Kiedy rozmawiać z pracodawcą o referencjach?

Moment, gdy uzgadniasz z przełożonym termin odejścia z zakładu pracy to najlepsza chwila, by poprosić go o wystawienie referencji. Jeśli jednak zdarzyło się tak, że zapomniałeś dopilnować tej kwestii lub po prostu nie pomyślałeś o tym, by poprosić o wystawienie opinii, to powinieneś zwrócić się do zakładu pracy o referencje i to nawet, jeżeli od rozwiązania umowy minęło sporo czasu.

Pracodawca, który cenił sobie twoją pracę nie powinien mieć nic przeciwko temu, by wystawić ci taki dokument.
Opinie z poprzednich miejsc pracy powinieneś zbierać bardzo skrupulatnie. Referencje wystawione przez pracodawców mogą ci pomóc w zaprezentowaniu się kolejnemu szefowi w pozytywnym świetle.


Referencje – wysłać wraz z CV?

Gdy mowa o referencjach, to pojawia się pytanie, czy należy je wysyłać wraz z dokumentami aplikacyjnymi (czyli CV i listem motywacyjnym), czy może lepiej poczekać do rozmowy kwalifikacyjnej. Nie ma reguły – jedni uważają, że tak, bo w ten sposób pracodawca od razu może zapoznać się z opiniami o nas, drudzy podkreślają, że zbyt duża ilość załączników zniechęci rekrutera do zapoznania się z nimi. Z tego też względu drogi są dwie:

  • Dołączysz skany referencji do wysyłanego zestawu dokumentów aplikacyjnych – wówczas wystarczy, że poszczególne załączniki opiszesz w czytelny sposób, np.: „Referencje. Jan Kowalski”, „Referencje z firmy x. Anna Kowalska”,
     
  • Wspomnisz o posiadanych referencjach w dokumentach aplikacyjnych – najlepiej w CV. By to zrobić, możesz stworzyć dodatkową sekcję, np. „referencje”. Tam powinieneś umieścić informacje o tym, z których zakładów pracy otrzymałeś pisemne opinie.


Gdy nie masz opinii na piśmie

Referencje nie zawsze muszą być pisemne. Jeżeli twój pracodawca nie wystawił ci opinii na papierze, ale wciąż masz z nim kontakt, to rozwiązaniem może być zapytanie go o to, czy możesz podawać jego numer telefonu potencjalnym pracodawcom, by mogli oni zasięgnąć informacji o tym, jakim byłeś pracownikiem.

Powyższe rozwiązanie jest często spotykane. Zdarza się, że osoba przeprowadzająca rekrutację prosi poszczególnych kandydatów o to, by podali numery kontaktowe np. do 3 osób, które będą mogły powiedzieć coś na ich temat.
Wskazując numery telefonów swoich poprzednich pracodawców, warto podać te firmowe. Jest to o tyle istotne, że część rekruterów weryfikuje, czy podany numer rzeczywiście należy do firmy, w której był zatrudniony pracownik.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Praca-tarnowskiegory.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018